Ez valami új: Gent városa amellett kampányolt, hogy együk meg a karácsonyfát, aztán jött a valóság
A belga élelmiszer-ügynökség más véleményen volt, mint a városi tanács.
Radikálisan emelkedik az élelmiszerlánc-felügyeleti díj a jövő évtől a kormány adótervei alapján – írja a Népszabadság. A lap szerint ezen a jogcímen 30 milliárdot tervez beszedni az állam, mellyel lényegében visszahozza a nagy élelmiszerláncokra 2010-ben kivetett, majd 2012-ben visszavont különadót. A piaci szereplők szerint a kormány ki akarja szorítani őket.
Harminc milliárd forintra emeli az élelmiszerlánc-felügyeleti díjat a kormány: ezzel a lépéssel tulajdonképpen visszahozza a 2010-ben be-, majd 2012-ben kivezetett, nagy élelmiszerláncokra kivetett különadót, mely miatt majdnem uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen – írja a Népszabadság. Az élelmiszerlánc-felügyeleti díj jelenleg a bevétel egy ezrelékében van meghatározva, ezt tornázta feljebb a kormány. Eddig a díj az élelmiszer-biztonságért felelős Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal 12 milliárd forintnyi költségeinek egy részét fedezte. A most tervezett 30 milliárd forintos pluszbevétel sokkal több a hivatal költségeinél.
A piaci szereplők arra gyanakszanak, hogy a kormány ezzel az intézkedéssel igyekszik kiszorítani a piacról egyes szereplőket – főleg mivel a megemelt díj a Coop és a CBA hálózatát a lap szerint alig terheli majd. Az intézkedés következtében biztos növekedni fognak az élelmiszerárak, nagyjából másfél százalékkal, mivel a láncok kénytelenek lesznek áthárítani beszállítóikra és vásárlóikra az emelkedést. A Népszabadság információi szerint a láncok emellett úgy gondolják, hogy a kormány elárulta korábbi ígéreteit, így a jövőben nem fognak közreműködni a kormány különböző kéréseinek teljesítésében – ilyen volt legutóbb a magyar alma promotálása.